Ogłoszenia duszpasterskie


          Informacje

Historia parafii

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Miłosierdzia Bożego w Gozdowie została erygowana  16 VI 1998 r. przez bpa Jana Śrutwę.


W latach 1715 - 1919 Gozdów należał do łacińskiej parafii w Hrubieszowie, a następnie w latach 1919 - 1998 do Werbkowic. 
Pierwsza wzmianka źródłowa o miejscowości sięga 1439 r. Nazwa pochodzi od herbu założyciela, którym był Jan Góźdź - Gdeszyński herbu Gozdawa. Jego syn Stanisław lokował dnia 22 XII 1548 r. miasto w Ziemi Chełmskiej i od swego herbu nazwał go Gozdawą (oppidum Gozdawa). Miasteczko jednak nie miało dobrych warunków rozwoju. Powodem było bliskie sąsiedztwo znaczniejszego jak na owe czasy miasta Hrubieszowa. Goździowie byli zapewne krótki czas arianami, na co wskazuje istnienie tu wizytowanego w latach 1617-1618 zboru ariańskiego. Musieli się jednak nawrócić, gdyż już w roku 1641 dokonano zapisu na rzecz monastyru bazylińskiego w sąsiednich Podhorcach. W Gozdowie natomiast istniała w tym czasie filia tego monastyru. Źródła podają istnienie tutaj drewnianej cerkwi parafialnej niewiadomej erekcji, pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1641. Cerkiew ta została zniszczona podczas I wojny światowej. Katastrofalny  dla istnienia miasta był rok 1698, kiedy to Gozdów został zniszczony i odtąd występuje jako wieś.

 

Wspólnotę parafialną tworzą aktualnie dwie wsie: Gozdów (bez mieszkań przy drodze Hrubieszów - Zamość i "za Cukrownią") oraz  Podhorce (całość). 6 X 2004 r. po korekcie granic do parafii przyłączono 3 rodziny z Kol. Brodzica i 3 z Kol. Podhorce. Ponadto przynależą do parafii 4 rodziny z Alojzowa (po drugie stronie  byłego POM-U).
Liczba mieszkańców parafii - ok. 1.000 osób  ( w tym 15 "Świadków Jehowy")
Liczba katolików - ok. 1.000 osób.


Odpusty:

  • W Gozdowie: Niedziela Miłosierdzia Bożego (II Niedziela Wielkanocy) i św. Faustyny - 5 października

  • W Podhorcach: Św. Stanisława -  niedziela przed lub po 8 maja

  • W kaplicy cmentarnej: uroczystość Wniebowziecia NMP - 15 sierpnia.

Księgi parafialne prowadzone są od 1998 r.

 

>> Dalsza historia parafii - Czytaj Kronikę parafialną


x Wróć
Parafia Miłosierdzia Bożego w Gozdowie 2007.