Ogłoszenia duszpasterskie


          Informacje

Kościół filialny p.w. "Św. Stanisława BM"  w Podhorcach

 

Sama wieś Podhorce notowana jest w źródłach w roku 1426. W latach 1449 - 1489 w posiadaniu Jakuba Duszy Podlodowskiego wojewody horodelskiego. W roku 1531 należała do parafii łacińskiej w Trzeszczanach. Wcześniej istniała tu  parafia prawosławna. W roku 1624 został założony tutaj unicki klasztor bazyliański. W 1749 r. Stanisław Góźdź ufundował tutaj nową, drewnianą cerkiew unicką p.w. Przemienienia Pańskiego, która przetrwała do naszych czasów. Klasztor bowiem już nie funkcjonował.

 

Wspomnianą cerkiew i parafię greckokatolicką Rosjanie zamienili w roku 1875 na prawosławną. Wyznawcy religii rzymskokatolickiej w latach 1715 - 1919 należeli do parafii w Hrubieszowie, a od 1919 - 1998  do Werbkowic. W czerwcu 1945 r.  dzięki staraniom ks. Franciszka Klingera  dotychczasowa cerkiew z  1749 r. została oddana katolikom i poświęcona. Niestety w roku 1950 budynek spłonął od uderzenia pioruna (niektóre źródła mówią o roku 1951). Na tym samym miejscu wzniesiono istniejący do dziś drewniany kościółek, który przeniesiono prawdopodobnie z parafii Oleszyce (z miejscowości Stare Sioło - Miłków). 22 XII 1957 r. poświęcono go i nadano tytuł św. Stanisława BM.

 

Sam budynek o wym. 16,91 X 6,05 m jest postawiony na podmurówce, konstrukcji wieńcowej. Nawa założona jest na rzucie prostokąta, przed nią obszerna kruchta o równej z nawą szerokości. Prezbiterium zamknięte jest trójbocznie, z obu stron dobudowane  niewielkie zakrystie. Całość przykryta blachą, na dachu niewielka wieżyczka z sygnaturką. Od 16 VI 1998 r. kościółek ten stał się filią nowo utworzonej parafii w Gozdowie. Od tego czasu starannie go odnowiono. Wymieniono wszystkie okna i drzwi. Położono boazerię wewnątrz, zrobiono nowy chór i nastawę ołtarzową w której umieszczono obraz MB Nieustającej Pomocy, przed którym w każdą sobotę jest nabożeństwo. Na zasuwie znajduje się natomiast obraz św. Stanisława - Patrona kościoła (autorstwa p. J. Mamczura z Lubaczowa). W prezbiterium są ponadto dwa duże obrazy z kościoła w Sokołowie:  Najśw. Serce Jezusa i św. Stanisława Kostki. Na ścianach bocznych niewielkie nowe obrazy bł. Karoliny Kózkówny i św. Brata Alberta. W kruchcie odnowiony obraz Wniebowzięcia NMP, krucyfiks i obraz Jezusa Miłosiernego. Ponadto nowy dębowy ołtarz z portatylem, ambonaka, stacje drogi krzyżowej. W zakrystii wszystkie paramenty liturgiczne. Również od zewnątrz kościółek został odnowiony (w 2013 r.) oraz dobudowano daszek przy drzwiach głównych.

 

Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica z XVIII w., o konstrukcji słupowo ramowej, z zewnątrz oszalowana, czworoboczna, dach namiotowy przykryty blachą. Wewnątrz tej dzonnicy znajduje się mała sala katechetyczna. Obok dzwonnicy na metalowej konstrukcji dzwony: "Jan Paweł II" oraz "Maryja - Pani Jasnogórska". Jest metalowy krzyż misyjny z 1983 r. i drewniany 2000 oraz drewniana kapliczka Matki Bożej Fatimskiej z 2008 r. Cmentarz przykościelny, (a dawniej także grzebalny - dziś zachowany jest tylko jeden grobowiec) ogrodzono w latach 2000-2001 nowymi metalowymi przęsłami.

 

Odpust: w niedzielę przed lub po 8 maja, ku czci św. Stanisława BM.

 

> Zobacz zdjęcia kościoła


x Wróć
Parafia Miłosierdzia Bożego w Gozdowie 2007.